به همان میزان که ماشین ظرفشویی کارهای آشپزخانه را آسان کرده است، اما گاهی به دلیل استفاده کمتر از این دستگاه ممکن است ایراداتی ایجاد شود‌. این امر شایع است که به دلیل استفاده نکردن طولانی از ماشین ظرفشویی، دستگاه خراب شود و نیاز به سرویس و تعمیر ماشین ظرفشویی داشته باشید. اما چرا با وجود استفاده نکردن از ماشین ظرفشویی، این دستگاه خراب می‌شود.

در این مقاله قصد داریم که به‌طور مفصل دلایل آسیب به ماشین ظرفشویی در صورت استفاده نکردن منظم را بیان کنیم و نکات لازمه را در نگهداری این دستگاه حساس و پرکاربرد را به شما یادآوری کنیم.

دلایل آسیب به ماشین ظرفشویی در صورت استفاده نامنظم

ماشین ظرفشویی تنها دستگاه برقی می‌باشد که در صورت استفاده زیاد از آن، عمرش طولانی‌تر می‌شود. به همین دلیل توصیه ما بر این است که حتماً از ماشین ظرفشویی به صورت مداوم و منظم استفاده کنید. البته اگر استفاده زیادی نیز از این دستگاه ندارید، حداقل هفته‌ای یک‌بار اجازه دهید که ماشین ظرفشویی به صورت خالی کار کند.

بنابراین حتماً توجه کنید که ماشین ظرفشویی یک دستگاه دکوری نیست و حتماً باید حداقل یک‌بار در هفته از این دستگاه استفاده کنید.

 

 مخزن‌های ذخیره آب ماشین ظرفشویی

در مخزن‌های ذخیره آب ماشین ظرفشویی همیشه حدود ۵ لیتر آب ذخیره می‌شود. این میزان حجم از آب اگر بیش از یک ماه به صورت راکد در دستگاه باقی بماند باعث ته‌نشین شدن رسوبات ظرفشویی شده و در ته مخزن جمع می‌شود. این امر باعث وارد شدن آسیب‌های شدید به قطعات ماشین ظرفشویی و زنگ‌زدگی قطعات می‌شود.

نمک و مایع جلادهنده ماشین ظرفشویی

آسیب ماشین ظرفشویی

همیشه مقداری نمک و مایع جلادهنده در ماشین ظرفشویی وجود دارد. اگر این نمک و مایع جلادهنده در درازمدت در دستگاه بمانند به دلیل انجام واکنش‌های شیمیایی باعث آسیب به دستگاه می‌شوند. درواقع وظیفه نمک و مایع جلادهنده در ماشین ظرفشویی که برای تمیزی و شفافیت ظروف استفاده می‌شود، به‌مرورزمان در عدم استفاده از دستگاه به‌عنوان یک ماده شیمیایی اصلی برای آسیب به ماشین ظرفشویی عمل می‌کند‌.

به خاطر واکنش‌های شیمیایی نمک و مایع جلادهنده در ماشین ظرفشویی، داخل دستگاه دچار زنگ‌زدگی و تولید بوی بد می‌شود. همچنین احتمال نشتی آب و ورود آب به مخازن زیر دستگاه نیز وجود دارد. به همین دلیل بعضی اوقات علت جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی خاموش نیز به همین دلیل می‌باشد.

نکته قابل توجه در مورد کیفیت نمک و مایع جلا دهنده این است که اگر این ۲ ماده اصلی ماشین ظرفشویی تقلبی باشند، مطمئناً این آسیب به دستگاه چند برابر نیز می‌شود. به دلیل اینکه باقی ماندن این ۲ مواد شوینده در ماشین ظرفشویی در دراز مدت باعث ایجاد واکنش‌های شیمیایی شده و خیلی سریع‌تر، مثلاً دوره یک ماهه، باعث زنگ‌زدگی دستگاه می‌شود.

نکات لازم برای جلوگیری از آسیب به ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی

اگر شرایطی پیش آمده که می‌خواهید در یک دوره زمانی طولانی، مثلاً ۳ ماه یا حتی یک سال، از ماشین ظرفشویی استفاده نکنید، لازم است که با انجام چند کار ساده آسیب رساندن به ماشین ظرفشویی را حداقل کنید. در این عنوان به بیان اقداماتی که لازم است انجام دهید تا دستگاه‌ در صورت استفاده نکردن طولانی‌مدت دچار آسیب و زنگ‌زدگی نشود، می‌پردازیم.

1 . تخلیه کردن نمک و مایع جلادهنده ماشین ظرفشویی

در ابتدا مخزن نمک و مایع جلادهنده را خالی کنید. در این صورت حتماً با مرکز مجاز تعمیرات ماشین ظرفشویی تماس بگیرید تا تکنیسین مخزن مایع ظرفشویی را تخلیه کند.
اما اگر خودتان می‌خواهید این کار را انجام دهید، می‌توانید دستگاه را خالی روشن کنید تا با شستشوی ماشین ظرفشویی، مخزن دستگاه خالی شود. حتماً توجه داشته باشید که اصلاً هیچ گونه مواد شوینده‌ای نباید در ماشین ظرفشویی باقی بماند.

۲ . باز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی

فیلتر ماشین ظرفشویی

بعد از اتمام شستشوی ماشین ظرفشویی، فیلتر‌ ظرفشویی را دربیاورید و به‌جای آن یک دستمال در دستگاه بگذارید. دلیل این امر به این خاطر است که به‌مرورزمان آب در ماشین ظرفشویی در مخزن جمع می‌شود. وجود این دستمال باعث جذب آب‌ها و جلوگیری از زنگ‌زدگی قطعات دستگاه می‌شود.

۳ . شستشوی خالی ماشین ظرفشویی

بعد از گذشت مدت زمان موردنظر و استفاده مجدد از ماشین ظرفشویی، حتماً بار اول اجازه دهید که دستگاه خالی کار کند. به این خاطر در داخل ماشین ظرفشویی برای بار اول ظرف نگذارید که سنسورها فعال نشود و تغییر دمایی در دستگاه رخ ندهد.

 

با توضیحات داده شده اگر دستگاه شما به دلیل عدم استفاده منظم دچار مشکل شد میتوانید با کارشناسان تعمیرآنلاین ارتبط بگیرید.

کافی است با شماره تلفن 45396-021 تماس حاصل فرمائید.