شاید برای شما نیز اتفاق افتاده باشد که پس از اتمام شستشوی ماشین ظرفشویی ، در کف دستگاهتان آب و مواد شوینده ببینید. تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی دلایل زیادی می‌تواند داشته باشد که باید به سرعت تشخیص داده شود و برای رفع آن اقدام کرد. چرا که بر روی کیفیت شستشو تاثیر زیادی دارد و عملا نمی‌توان از دستگاه به درستی استفاده کرد. اگر شما هم با این مشکل مواجه شده‌اید اما دلایل احتمالی بروز آن را نمی‌دانید با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید. 

دلیل عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی چیست؟

 ماشین ظرفشویی دستگاهی است که با استفاده از آب و مواد شوینده تمامی ظروف کثیف شده را تمیز و مانند روز اول براق و درخشان می‌کند. این دستگاه اگرچه به اعضای خانه در زمینه تمیز کردن خانه و آشپزخانه کمک‌های شایانی می‌کند، اما برای انجام دادن وظیفه خود به نحو احسن باید کاملا در حین استفاده از دستگاه مراقب بود و نکات استفاده از آن را رعایت کرد. 

تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی به این معناست که آب وارد شده به دستگاه امکان خروج و رفتن به داخل فاضلاب را ندارد. در اغلب موارد این مشکل به دلیل استفاده غیر اصولی از دستگاه اتفاق می‌افتد. البته ممکن است خرابی برخی از قطعات داخلی در عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی موثر باشند. از مهم‌ترین دلایل بروز این مشکل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی

• مسدود شدن فیلتر ماشین ظرفشویی

کثیف بودن بیش از حد فیلتر کف دستگاه، یکی از رایج‌ترین دلایل تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی است. این فیلتر در ابتدای مسیر خروجی آب قرار گرفته و آشغال‌های ریز و درشت موجود در آب را به خود می‌گیرد تا موجب مسدود شدن مسیر تخلیه نشود. در صورتی که فیلتر بیش از حد کثیف شود، امکان خروج آب از میان آن وجود نخواهد داشت و آب در داخل دستگاه باقی خواهد ماند.

 برای رفع این مشکل نیازی به تعمیر ظرفشویی خود ندارید  تنها کافیست مراحل زیر را به دقت انجام دهید:

1. تمامی ظروف داخل دستگاه را خالی کنید و طبقه پایینی را از جای خود در بیاورید. 

2. با یک دست دهانه فیلتر موجود در کف ظرفشویی را محکم بگیرید و در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا باز شود. 

3. فیلتر و صافی آن را بیرون بیاورید و با مسواک نرم و مایغ ظرفشویی آن را کاملا تمیز کنید و آبکشی نمایید.

4. فیلتر را به جای خود بازگردانید و در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا محکم شود. 

• خرابی پمپ تخلیه 

پمپ تخلیه قطعه‌ای است که آب داخل مخزن را به سمت فاضلاب پمپاژ می‌کند. این قطعه پیش از آنکه هیت پمپ ظرفشویی شروع به خشک کردن ظروف کند روشن می‌شود و ممکن توسط تکه‌های مواد غذایی مسدود گردد.  در این حالت امکان پمپاژ آب وجود ندارد و در کف دستگاه باقی خواهد ماند. در صورتی که آشغال‌های گیر کرده به پمپ تخلیه به سرعت خارج نشود، امکان سوختن پمپ بسیار بالاست و راهی جز تعمیر ظرفشویی و  تعویض این قطعه نیست. پیشنهاد می‌شود جهت رفع این مشکل با یک تکنسین متخصص در این زمینه تماس بگیرید. 

 برسی علت های تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی

• مسدود شدن شلنگ تخلیه ظرفشویی

یکی دیگر از دلایل تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی مسدود شدن شلنگ تخلیه آن است. زمانی که آب توسط پمپ به بیرون هدایت شد وارد این شلنگ که در پشت دستگاه قرار دارد، می‌گردد. در صورتی که این شلنگ توسط مواد غذایی و چربی مسدود شود امکان خروج آب نیست و باقی آب در داخل دستگاه می‌ماند. برای رفع این مشکل لازم است که پس از جدا کردن شلنگ از دستگاه در داخل آن آب ولرم نسبتا داغ بریزید و سعی کنید این مسیر را باز کنید.

 البته در برخی از مواقع دیده شده که علت مسدود شدن شلنگ به وجود مواد غذایی در داخل آن باز نمی‌گردد و دلیل اصلی آن تا شدن شلنگ است. برای رفع این مشکل لازم است که دستگاه را به جلو بکشید و تا شلنگ را باز کنید. به طور کلی توصیه می‌گردد که جهت جلوگیری از تا خوردگی شلنگ تخلیه و عملکرد بهتر دستگاه، فاصله مناسبی بین دیوار و ماشین ظرفشویی قایل شوید. 

• مسدود بودن فاضلاب

یکی دیگر از دلایل عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی، مسدود بودن فاضلاب خانه شماست. در برخی از مواقع ورود مو، مواد غذایی و اجسام بزرگ در مسیر فاضلاب باعث جلوگیری از روان شدن آب می‌شود. در صورتی که پمپ تخلیه، شلنگ و فیلتر ظرفشویی سالم و تمیز بودند، احتمال زیادی وجود دارد که دلیل عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی به مسدود بودن فاضلاب بازگردد. 

برای اطمینان از وجود مشکل در مسیر فاضلاب تنها کافیست شیر سینک ماشین ظرفشویی را باز کنید. در صورتی که آب به سرعت و بدون مشکل وارد فاضلاب شد به این معناست که فاضلاب ساختمان شما مسدود نیست. در صورتی که آب به آرامی و کندی از سینک خارج می‌شود و یا  اصلا آبی خارج نگردد، علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی شما به مسدود بودن فاضلاب مربوط است.