شاید شما نیز تجربه جمع شدن آب در کف ماشین ظرفشویی، پس از اتمام شستشو را داشته باشید. جمع شدن کف و آب در ماشین ظرفشویی نشان‌دهنده شستشوی ناقص ظروف است. تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی دلایل متعددی دارد. تشخیص سریع آن نیز بسیار اهمیت خواهد داشت. زیرا با خالی نشدن آب ماشین ظرفشویی ظروف نیز کثیف باقی مانده و عملاً استفاده از دستگاه بی‌فایده خواهد بود. ۴ علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی را می‌توان مربوط به فیلتر ماشین ظرفشویی، پمپ و شلنگ تخلیه و مسدود بودن فاضلاب دانست. ما در این مقاله به بررسی این مشکلات و راه‌حل آن می‌پردازیم.

1- مسدود شدن فیلتر؛ اصلی‌ترین دلیل تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی

کثیف بودن بیش از حد فیلتر کف دستگاه، یکی از رایج‌ترین علت تخلیه نکردن آب ماشین ظرفشویی است. این فیلتر در ابتدای مسیر خروجی آب قرار گرفته و جلوی ورود آشغال‌های ریز و درشت در آب گرفته تا موجب مسدود شدن مسیر تخلیه نشود. در صورتی که فیلتر بیش از حد کثیف شود، امکان خروج آب از میان آن وجود نخواهد داشت و آب در داخل دستگاه باقی می‌ماند. برخی از مشکلات، مانند گرفتگی فیلتر نیازی به حضور تکنسین و مراجعه‌به تعمیرات لوازم خانگی نخواهید داشت. شما می‌توانید با طی مراحل زیر این مشکل را رفع کنید:

۱- همه ظروف داخل دستگاه را خالی کنید و طبقه پایینی ماشین ظرفشویی را از جای خود در آورید.

۲- دهانه فیلتر موجود در کف ظرفشویی را محکم بگیرید و در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا باز شود.

۳- فیلتر و صافی آن را بیرون بیاورید. با مسواک نرم و مایع ظرفشویی آن را کاملا تمیز کنید و آبکشی کنید.

پس از تمیز کردن فیلتر، آن را به جای خود بازگردانید و در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا محکم در جای خود قرار بگیرد.

گرفتگی فیلتر؛ علت تخلیه نشدن کامل آب ماشین ظرفشویی

2- خرابی پمپ تخلیه؛ علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی ال جی

پمپ تخلیه قطعه‌ای است که آب داخل مخزن را به سمت فاضلاب پمپاژ می‌کند. این قطعه پیش از آنکه خشک‌کن ظرفشویی شروع به خشک کردن ظروف کند، روشن می‌شود. در این حین ممکن است توسط تکه‌های مواد غذایی مسدود شود. در این‌صورت امکان پمپاژ آب وجود نداشته و آب در کف دستگاه باقی خواهد ماند. در‌صورت خارج نکردن آشغال‌های گیر‌کرده در پمپ، امکان سوختن این قطعه مهم بالا می‌رود و راه‌حلی جز تعمیر ظرفشویی و تعویض پمپ نخواهد داشت.

3- مسدود شدن شلنگ تخلیه و خالی نشدن آب ماشین ظرفشویی

مسدود شدن شلنگ تخلیه از علت عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی محسوب می‌شود. زمانی که آب توسط پمپ به بیرون دستگاه هدایت شود وارد شلنگ تخلیه می‌شود که در پشت دستگاه قرار دارد. در‌صورتی‌که این شلنگ توسط مواد غذایی و چربی مسدود شده باشد، امکان خروج آب نخواهد بود. برای رفع این مشکل لازم است که پس از جدا کردن شلنگ از دستگاه داخل آن را با آب ولرم نسبتاً داغ بریزید تا چربی‌ها جمع‌شده خارج شود.

البته در برخی از مواقع دیده شده که علت مسدود شدن شلنگ به وجود مواد غذایی در داخل آن باز نمی‌گردد و دلیل اصلی آن خم شدن شلنگ است. برای رفع این مشکل باید دستگاه را به جلو کشیده و خم شلنگ را باز کنید. به‌طور‌کلی توصیه می‌شود که برای جلوگیری از خم شدن شلنگ تخلیه و عملکرد بهتر دستگاه، فاصله مناسبی بین دیوار و ماشین ظرفشویی ایجاد کنید. این مشکل فارغ از برند ماشین ظرفشویی برای انواع دستگاه‌ها اتفاق می‌افتد. با‌این‌حال، تجربه تعمیر ظرفشویی بوش نشان داده است که خرابی پمپ تخلیه، اصلی‌ترین علت تخلیه نکردن آب ماشین ظرفشویی در برند بوش محسوب می‌شود.

خم شدن شلنگ تخلیه؛ علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی

4- مسدود بودن فاضلاب؛ علت تخلیه نشدن کامل آب ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از دلایل عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی، مسدود بودن فاضلاب خانه است. در برخی از مواقع ورود مو، مواد غذایی و اجسام بزرگ در مسیر فاضلاب باعث جلوگیری از روان شدن آب می‌شود. در صورتی که پمپ تخلیه، شلنگ و فیلتر ظرفشویی سالم و تمیز بودند، احتمالاً، گرفتگی فاضلاب خانه دلیل عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی خواهد بود.

برای اطمینان از وجود مشکل در مسیر فاضلاب باید شیر سینک ماشین ظرفشویی را باز کنید. در صورتی که آب به سرعت و بدون مشکل وارد شد، به این معناست که فاضلاب ساختمان مسدود نیست. اما اگر آب به آرامی و کندی از سینک خارج شود، یا اصلا آبی خارج نمی‌شود، علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی شما به مسدود بودن فاضلاب مربوط است. اگر عیب‌یابی مشکل خالی نشدن کامل آب ظرفشویی، کار دشواری برای شما محسوب می‌شود، به‌راحتی با تکنسین‌های تعمیر آنلاین تماس گرفته و مشکل خود را با آن‌ها در میان بگذارید. تعمیر آنلاین تیم‌های آموزش‌دیده و با‌تجربه‌ای برای تعمیر ظرفشویی آاگ، ال جی، بوش، سامسونگ و سایر برند‌ها را به خانه شما اعزام خواهد کرد.

بررسی گرفتگی فاضلاب ساختمان؛ ریختن آب درون سینک ظرفشویی

روش تخلیه آب ماشین ظرفشویی در‌صورت خالی نشدن به‌صورت خودکار

به‌طور‌کل، دکمه‌ای به منظور تخلیه سریع آب جمع‌شده در دستگاه وجود ندارد. به‌همین دلیل، اگر قصد تخلیه آب ماشین ظرفشویی را دارید باید درپوش فیلتر را باز کنید. برای جلوگیری از ریختن آب کثیف روی فرش یا کف آشپزخانه، ابتدا ظرفی را زیر فیلتر نگه دارید. پس از خالی کردن آب جمع‌شده در دستگاه، فیلتر را تمیز کرده و دوباره سر جای خود قرار دهید.

در تعمیر آنلاین می‌توانید سایر آموزش‌های مربوط به ماشین ظرفشویی، شامل علت قفل نشدن درب ماشین ظرفشویی را نیز می‌توانید مطالعه کنید.

تعمیر انواع مشکلات ماشین ظرفشویی در تعمیر آنلاین

در این مقاله به بررسی علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی پرداختیم. تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی در هر برند، با یک نوع ارور نمایش داده می‌شود. اگر مشکل از پمپ تخلیه نباشد، هر شخص می‌تواند مشکل گرفتگی را به‌راحتی حل کند. با این‌حال، آسیب به پمپ تخلیه نیازمند بررسی تکنسین و تعویض قطعه خواهد داشت. شما می‌توانید با تکنسین‌های تعمیر آنلاین تماس گرفته تا در سریع‌ترین زمان ممکن مشکل ماشین ظرفشویی خود را برطرف کنید.